Коледен щолен – сладък специалитет
Коледният щолен е традиционен германски коледен сладкиш, приготвен основно от тесто с мая. Полукръглата форма на коледния щолен трябва да наподобява на Младенеца, повит в пелената му.
Коледният щолен притежава следните специални характеристики
Коледният щолен, наричан още „Христов щолен“, традиционно се приготвя от тесто с мая със сравнително високо съдържание на мазнини и захар. Към тестото с мая се добавят и други съставки, които придават на щолена характерния му вкус: сушени плодове, бадеми, захаросана лимонова кора и/или захаросана портокалова кора. След изпичане щоленът се намазва с мазнина и се поръсва обилно с пудра захар.
Една особеност: Дрезденски щолен
През XV век в околностите на Дрезден щоленът първоначално се е наричал „Щрицел“, което препраща към най-стария коледен базар в Германия – Дрезденския Щрицелмаркт. От началото на века традиционният сладкиш се предлага и продава на този пазар всяка година през периода на Адвента. С течение на времето станало обичайно да се пекат и гигантски щолени, които често достигали дължина от един метър и тегло от няколко килограма. През 1730 г. Август Силни Саксонски дори поръчал да се изпече огромен гигантски щолен с тегло 1,8 тона, който бил разделен на повече от 20 000 порции. Оттогава на ІІ-ия Адвент на Щрицелмаркт се чества Празникът на щолена.
Защитена търговска марка
В наши времена дрезденският щолен е станал международно известен и е обявен за защитена търговска марка в рамките на Обединението на Германия през 1990 г. Щоленът обаче отдавна е известен и в райони като Ерцгебирге, Харц, Майсен, Ерфурт и околностите му. Те имат своите традиционни рецепти и дистрибутори.
Откъде произхожда коледния щолен?
Традиционната външна форма на Адвент сладкиша не се е променила от почти 700 години. Още през 1329 г. коледният щолен е споменат за първи път в документ като дар за Адвент за епископ Хайнрих I фон Грюнберг в Наумбург в Заале. По онова време щоленът все още е бил изключително постен сладкиш, предназначен за постите по Адвент. Днешните обичайни съставки като масло и мляко се появяват едва през XV век с була („Маслено писмо“) на папа Инокентий VIII, който разрешава използването на мляко и масло вместо вода и масло. Едва благодарение на придворния пекар Хайнрих Драсдо от Торгау в Саксония към рецептата са добавени повече от обичайните днес съставки, което окончателно придава на постния Адвент сладкиш формата, която познаваме днес.
Каква е сезонността на коледния щолен?
Както подсказва самото наименование, коледният щолен е коледен сезонен сладкиш. Обикновено може да се намери в магазините от октомври нататък.
За какво може да се използва коледния щолен и как се съхранява?
Коледният щолен е много богат и може да се консумира веднага. Обикновено се поднася към следобедното кафе. Принципно коледният щолен може да се съхранява няколко седмици, при условие че е на хладно и сухо място.
Ето какво съдържа коледния щолен
Добрият коледен щолен съдържа масло и много сушени плодове.
ккал: 346 ккал
Въглехидрати: 51,5 г
Протеини: 5,8 г
Мазнини: 13 г
Витамин А: 142 µg
Витамин B1: 0,09 мг
Витамин B2: 0,16 мг
Витамин B6: 0,12 мг
Витамин С: 1 мг
Витамин Е: 2,2 мг
Калций: 58 мг
Желязо: 2 мг
Калий: 226 мг
Магнезий: 29 мг
Натрий: 17 мг