Сладки с мая – ефирни печива
Сладките с мая са изключително разнообразна разновидност на печивата. Самото приготвяне на тестото с мая предлага голямо разнообразие от възможности. Например сладките с мая могат да се приготвят от леко тесто с мая, състоящо се предимно от брашно, мая и вода, или от по-тежки видове тесто с яйца и мазнина.
Сладките с мая притежават следните специални характеристики
Тестото с мая е тесто от брашно, което се замества с вода и мая. В зависимост от вида на желаните сладки, те се променят с допълнителни съставки в желаната посока. Обичайните съставки са захар, мляко, мазнина, яйца или плодове. Приготвянето на добро тесто с мая изисква определено време, тъй като културите на маята са живи култури, които се нуждаят от определена температура и определено време, за да може тестото да втаса наистина добре. Освен това тестото с мая не обича течението.
Съвети за успешно приготвяне на тесто с мая
След смесването на съставките тестото трябва да почине в купа на топло място поне за времето, посочено в рецептата. При това „топло“ наистина означава „топло“, а не „горещо“. Най-добре тестото почива под влажна кърпа, разстлана върху купата, близо до радиатор. Влажната кърпа обаче не трябва да опира в тестото. Според рецептата се омесва втори път и след това се поставя върху тава.
То обаче трябва да почине малко и там. За приготвяне на добро тесто с мая винаги трябва да се отделя необходимото време. Типични сладки с мая са берлинските палачинки, хлябът, хлебчетата, тестото за пица, плетеницата с мая коледният щолен, парената паста, тестото за торти като биненщих, плетеница с маково семе и много други.
Откъде произхождат сладките с мая?
Тестото с мая е почти толкова старо, колкото и зърнопроизводството. Една от праформите на мая е квасът, който се създава чрез спонтанна ферментация и е особено желан в хляба с квас за по-добра смилаемост. Първите сведения за пивоварството и съответно за бирената мая са открити върху папирус от 1555 г. пр. Хр. Видовете тесто с мая могат да бъдат групирани приблизително в следните видове:
- Леки видове тесто с мая: съдържат до 10% захар и до 10% мазнина (например: щрудел)
- Среднотежки видове тесто с мая: съдържат до 20% захар и до 20% мазнина (например: берлински палачинки)
- тежки видове тесто с мая: съдържат до 20% захар и понякога над 20% мазнина (например: коледен щолен)
Каква е сезонността на сладките с мая?
По принцип сладките с мая се предлагат пресни през цялата година. Въпреки това някои разновидности като великденската плитка или коледният щолен се предлагат само сезонно.
За какво може да се използват сладките с мая и как се съхраняват?
Печивата с мая като хляб и хлебчета са сред основните храни. Сладките с мая са много популярни. Повечето сладки с мая са характерни и обикновено се консумират самостоятелно без други добавки. Сладките с мая, които се съхраняват на хладно и сухо място, могат да се запазят за няколко седмици, докато пресните сладки с мая могат да се запазят само за няколко дни. Сладки с мая могат да се замразяват безпроблемно. Фини печива от тесто с мая като например бисквити или курабийки трябва да се съхраняват затворени в съд за бисквити.
Ето какво съдържат сладките с мая
Маята съдържа важни минерали и осигурява лесно смилаемост на тестото, като някои видове тесто се понасят по-добре от тестото без добавки.
ккал: 249 ккал
Въглехидрати: 39 г
Протеини: 8,5 г
Мазнини: 6,6 г
Витамин А: 49 µg
Витамин B1: 0,04 мг
Витамин B2: 0,08 мг
Витамин B6: 0,07 мг
Витамин С: 1 мг
Витамин Е: 0,5 мг
Калций: 35 мг
Желязо: 0,9 мг
Калий: 139 мг
Магнезий: 17 мг
Натрий: 31 мг