Сухар – хрупкава лека закуска
„Zwieback“ („сухар“) означава „дважди изпечен хляб“ и историята му датира от римско време. По онова време хлябът се е пекъл двукратно по две причини – трябвало е да издържи възможно най-дълго, а като походна дажба за легионерите е трябвало да бъде и възможно най-лек.
Сухарите притежават следните специални характеристики
Повечето хора познават сухарите като закуска от детството си. Това е подобно на хляб фино печиво, което се предлага в различни разновидности. Известно още от римско време, печивото е документирало истинска история на успеха през вековете. То е било популярна дажба за военните или при експедиции, а моряците също са го вземали със себе си на корабите. Гьоте особено е обичал да яде хрупкавия хляб, потопен в шоколад, а и императорите в дворовете в Берлин, Виена, Константинопол и Русия също получавали сухари от германски фирми.
Откъде произхождат сухарите?
Историята на сухара води началото си от римско време, когато е бил известен като „panis frixus“ („изпечен и изсушен хляб“). Преди консумация твърдият хляб бива накисван във вода, за да се яде по-лесно. Древните гърци също са познавали сухара. Те го наричали „dipyritai“ („дважди минал през огън“). В Германия наименованието „Zweygeback“ се появява за първи път през ХV век в района на Кьолн.
Каква е сезонността на сухарите?
Сухарът е продукт, който се предлага целогодишно.
За какво може да се използват сухарите и как се съхраняват?
В наши дни сухарът се използва по много различни начини. Така например можем да му се насладим с различни продукти за мазане или гарниран за закуска, но също така и потопен в мляко или шоколад като закуска между храненията. Сухарът отдавна е известен и като бебешка храна. Много родители дават на децата си парче сухар за хапване или приготвят питателна каша от сухар и мляко или сок. Сухарът е популярна храна и при стомашни неразположения или стомашно-чревни заболявания, тъй като не дразни силно стомаха и много лесно смилаем.
Ето как се съхранява сухарът
Сухарът обикновено се продава в запечатани опаковка, тъй като така има по-дълъг срок на годност. След отваряне трябва да се съхранява на хладно и сухо място. Отворени обаче, сухарите могат да се съхраняват не по-дълго от 4 седмици, тъй като при производството им се премахва водата.
Ето какво съдържат сухарите
Сухарите се понасят много добре, особено при чувствителен стомашно-чревен тракт. Освен това сухарите осигуряват на организма най-необходимите хранителни вещества.
ккал: 368 ккал
Въглехидрати: 73,1 г
Протеини: 10 г
Мазнини: 4 г
Витамин А: 0 µg
Витамин B1: 0,13 мг
Витамин B2: 0,07 мг
Витамин B6: 0,08 мг
Витамин С: 0 мг
Витамин Е: 0,2 мг
Калций: 40 мг
Желязо: 1,5 мг
Калий: 160 мг
Магнезий: 16 мг
Натрий: 265 мг